Isınma konusu Türkiye gibi dört mevsimi yaşayabilen ülkeler için yılın belli aylarını kapsayan bir konu, herkesin aklında da ısınmayı nasıl daha ucuz hale getirebiliriz konusu vardır. Daha önceki yazılarımızda doğalgaz da tasarruf etmenin yollarını anlatmıştık, bu sefer ki konumuz ise doğalgaz da başka bir şekilde daha tasarruf etmenin yolunu göstereceğiz.

Günümüz teknolojileri sayesinde akıllı ev konseptleri gittikçe yaygınlaşmakta, akıllı ev kavramı içerisinde de bizim de doğalgaz tesisatı ve kombi sektörü olarak ilgilendiren ürünler olan akıllı termostatlar bu sefer ki yazımızın konusunu oluşturmakta.

Akıllı termostat nedir sorusunun kısaca cevabını vermek gerekirse, evinizin sıcaklığını, hangi zaman dilimlerinde ne kadar bir sıcaklık gerektiğini öğrenebilen ve buna göre kombinizin sıcaklığını ayarlayan cihazlara akıllı termostat denir.

Akıllı termostatı bir örnekle açıklayalım. Şimdi bir evimizin olduğunu ve akıllı termostat ile kontrol edildiğini varsayıyoruz, oturma odamızın sıcaklığını 22 derece tutmak istiyoruz, kombimiz önceki halinde akıllı termostatı olmasaydı standart olarak bir sıcaklıkta yanacaktı. Varsayıyoruz ki evimize güneş vurdu ve evin içerisinde hissedilen sıcaklık 22 derece değil 26 derece oldu, standart kombiler de sıcaklık ayarını manuel olarak düşürmek zorunda kalacaksınız ki, hangimiz bunu yapıyoruz tartışılır. Lakin akıllı termostatlarda ise oda sıcaklığını ölçen sensörler olduğu için, evinizin konfor sıcaklığı olan 22 dereceyi tutturmak için akıllı termostat hemen kombinin sıcaklığını düşürüyor ve eviniz yine 22 derece lakin eskiye oranla daha az doğalgaz yaktığı için tasarruf etmenizi sağlıyor.

Akıllı termostatların olayı tamamıyla sizin yaşam tarzınıza göre rutin belirlemek ve dışardan gelen ekstra kazançları ayarlamak sizleri yormadan, uzaktan kumanda sayesinde bütün işleri halletmek.

Akıllı termostatların doğalgaz da tasarruf ettirmede kullandıkları bir kaç  yöntem daha var, bunlardan ilki gece uyurken sıcaklığın düşürülmesidir. Yapılan araştırmalar geceleri 1 derece termostatın sıcaklığının düşürülmesi %5 oranında tasarruf sağladığı görülmüş, akıllı termostatlarda sizin gece uyku düzeninize göre sıcaklığı düşürerek doğalgaz faturalarında yüzünüzün gülmesini sağlıyor.

Aynı şekilde ikinci bir yol olarak da siz dışarıdayken ki derece düşürme işlemi ile aynı gece de olduğu gibi gündüzleri de tasarruf etmenizi sağlıyor.

Arven Mühendislik olarak ise en çok ilgimizi çeken ise, gün içerisinde ki hava değişimlerine uyum sağlayarak, evine güneş vurduğunda bu sıcaklığı pozitif olarak algılayıp tasarruf etmenize olanak sağlıyor, aksi halde diyelim siz evde yoksunuz, evinize güneş vuruyor, ama bir yanda da kombiniz cayır cayır yanıyor. Gereksiz ısınma ve sıcaklık…

Sonuç olarak, akıllı termostatlar geleceğin akıllı evlerinde ısınma konusunda oldukça cüzi fiyatları ile kendilerini 1-2 yıl gibi bir sürede amorti ettirmeleri sayesinde sık kullanılmaya başlayacaktır.

Arven Mühendislik olarak Bursa Doğalgaz Tesisatı konusunda göstermiş olduğumuz başarıyı sizlere akıllı cihazlar konusunda da bilgilendirme yaparak her daim tam müşteri memnuniyeti sunmaya hazır olduğumuzu bildiririz…

Ek olarak yerli malı akıllı termostat cihazlarının olduğu gibi oldukça özellikli akıllı termostatlar da bulunmaktadır.