Arven Mühendislik olarak almış olduğumuz mühendislik eğitimine, araştırmacı ruhumuz ve sorgulayıcı, analizci yaklaşımımız sayesinde Bursa’da doğalgaz iç tesisatı sektöründe emin adımlarla ilerlemekteyiz. Koca bir çınar olmak için derinlere kök salmak gerekiyor, biz de bu işi mühendislik bilgimiz ve de yaptığımız işin kalitesiyle yapmak istiyoruz.

Bursa’nın nüfusu en son açıklanan Ocak 2019  Tüik verilerine göre 2 994 521 ( iki milyon dokuzyüzdoksandörtbin beşyüzyirmibir  ) oldu, ve yine 2018 Aralık ayında açıklanan Bursagaz abone rakamlarına göre de toplamda 1 Milyon aboneye ulaşıldı. Kısacası Bursa büyüyor Bursa büyürken de doğalgaz sektörü büyüyor.

Büyüyen her işte işini layıkıyla yapanların olduğu gibi işinde hileye kaçanların da olduğunu hemen hemen herkes bilmektedir. Bu sefer ki yazımız da Bursa’da doğalgaz tesisatı yaptırırken firma seçiminiz de nelere dikkat etmeniz gerekir hakkında gerçek bilgilerle dolu bir yazı hazırladık, vakit kaybetmeden başlayalım.

Yazımızı yazarken en önemli dikkat edilecek kusur hangisi diye düşünürken, insanların canına kastedecek hatalardan daha önemli dikkat edilecek kusur olmadığını düşündük ve ilk ve en önemli kısmı böyle belirledik. Peki bu en önemli kısım nedir?

Maalesef ki korkunç derece de bir hainlik olan bu yöntemi lütfen Bursa halkımızın evinde doğalgaz tesisatı yaparken mutlak surette dikkat etmesi için uyarıyoruz. Dikkat edeceğiniz nokta ise, evinize iç tesisatı döşettikten sonra Bursagaz yetkilileri ile gelinen kontrol sırasında gaz kaçağı bulunduktan sonra iç tesisat firmalarına bunu gidermesi için ek süre verilir. Ne yazık ki bazı firmaların bu ufak gaz kaçağı kusurlarını japon yapıştırıcısı ile yada diğer bir adı olan siyanoakrilat olan ve benzeri malzemeler ile kapattıkları ve testten olur aldıkları tespit edilmiş.

Lütfen uyarıyoruz, bu tip düzeltme olan işlerde lütfen aile fertlerinden birilerinin bu düzeltme işlemi sırasında yapan ustanın başında beklemesini ve gerçekten bu işi yaptığına dair kendi iç denetiminizi yapmanızı öneriyoruz.Böyle bir duruma denk gelirseniz hemen işi durdurun ve Bursagaz yetkililerine durumu haber verin, canınızla oyun oynamayın.

Yine bu tür doğalgaz iç tesisat firmalarının yapmış olduğu bir başka uygunsun ve usulsüz işlerden biri ise, Bursagaz yetkileri olmadan gazlı hatta yani canlı hatlara müdahale etmeleri ve açmaları ile kaçak kullanıma ve uygunsuz işlere mahal vermeleridir.

Mutlak surette dikkat edilmesi gereken kısımlar bunlardır, çünkü doğalgaz güvenli bir gaz olduğu kadar işinin hakkını vermeyenler tarafından yapılan tesisatlar sonucu bir çok faciaya sebep olmuşta bir gazdır.

Enerji Bakanlığının bu konuda sürekli takip ve iyileştirmeler yaptığını da hatırlatarak, doğalgaz tesisatı yaptıracakların bu yazımız sayesinde daha bilinçli olmalarını umuyoruz.

Bir başka diğer husus ise, mühendislik hesaplamalarını üstün körü yapan doğalgaz iç tesisatı firmalarıdır. İyi hesaplanmayan bir ısı kaybı projelerinde yetersiz uzunlukta ki petek ile istediğiniz verimli ısınma olmayacaktır ve bazı odalarınız sıcak olurken en çok vakit geçirdiğiniz odalarda üşümeye mahkum olacaksınız. Bu yüzden işinin ehli olan doğalgaz tesisatı firmalarını tercih etmeniz her zaman sizin için daha hayırlı olacaktır.

Arven Mühendislik olarak, doğalgaza, işimize ve iş yapmaktan keyif aldığımız Bursa halkına değer veriyoruz. Bursa’da doğalgaz iç tesisatı projelerinizde bizleri tercih etmeniz bizlere şeref verecektir. Saygılarımızla…