Güzel Bursa’mız, bir zamanlar daha çok yeşil olan Bursa’mızın hava kalitesinin ne olduğunu sanırım sizler de bizler kadar merak ediyorsunuzdur. Biraz araştırma yaptık ve gördük ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlamış olduğu bir internet sitesi var ve konumunuzu bilmenize izin vererek size en yakın hava tahmin istasyonundan verileri çekerek size gösteriyor, yada isterseniz bulunduğunuz ilin diğer istasyonlarında ki verileri de görmenize olanak veriyor.

Nilüfer Bursa Hava Verisi

Nilüfer Bursa Hava Verisi

Yukarıda gördüğünüz  gibi bir tablo çıkıyor ve hava kalitesinin nasıl olduğunu anlık olarak görebiliyorsunuz.

Verilen raporu biraz incelersek ve de birazdan açıklamasını yapacağımız bilgiler eşliğinde daha iyi anlamış olacağız.

Verilen raporda;

Azotdioksit (NO2) , Kükürtdioksit (SO2) ve Ozon (O3) bilgileri verilmekte.

Hava Değerleri

Hava Değerleri

Yukarıda Verilen değerleri bir de tablo halinde görmüş olduk.

Vermiş olduğumuz değerler Nilüfer İstasyonuna ait, Bursa’da görebildiğimiz kadarıyla 6 adet bu tarz hava değeri istasyonu bulunmakta, bunlar sırasıyla; İnegöl, Kestel, Beyazıt Caddesi, Kültürpark, Bursa ve son olarak ta Uludağ Üniversitesinde bulunmakta.

Siz de bu değerlere bakmak isterseniz site adresi https://www.havaizleme.gov.tr/Services/AirQuality

Bursa’nın doğalgazla tanışmasını daha önceki yazılarımız da yazmıştık, 2018 sonunda ise Bursagaz toplamda 1 Milyon aboneye ulaştıklarını duyurdu. Diyeceğimiz şu ki Bursa’nın yeşilinin ve havasının temiz olması için daha çok aboneye ihtiyacımız var ve doğalgaz kullanan herkese çok teşekkür ederiz.

Temiz bir gelecek için evlerde ve sanayi de doğalgazı destekliyoruz.

Ek bilgi olarak hava kirliliği hakkında nedir, hangi bileşenler havayı kirletir hakkında bilgi almak isterseniz verdiğimiz bu linkte oldukça güzel ve anlaşılır bilgiler mevcut.

https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/81428/mod_resource/content/0/3.%20Hava%20kirlili%C4%9Fi.pdf

Arven Mühendislik olarak, Bursa Doğalgaz Tesisatı sektörüne farklı bir bakış getirmenin verdiği mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bizleri takipte kalın…