Malum havalar soğudu ve doğalgaz faturalarında gözle görülür artışlar olmaya başladı. Bursa gibi sırtını Uludağ’a yaslamış bir memlekette yaşıyorsanız bizler gibi, o zaman birazdan aşağıda anlatacağımız doğalgaz ile ısınan evleriniz de nasıl tasarruf edilir hep beraber öğreneceğiz.

Doğal gaz da tasarruf için ilk akla gelen soruyla başlayalım, Doğal gaz tasarrufu için petek kapatmak doğru mudur? Cevabımız maalesef hayır, çünkü asıl olması gereken ise, düşük ısıda tutup evin her odasının sıcak kalması. Bu konuyu günümüz şartlarında örnek verirsek, araçların şehir içi yakıt sarfiyatı ile şehir dışı yakıt sarfiyatının farklı olması, bunun sebebinin de şehir içinde dur kalkların fazla olması sebebiyle yakıt sarfiyatının artmasıdır. Aynı şekilde doğal gaz da bu kural geçerlidir. Ne kadar az açma kapama yaparsanız o kadar sarfiyat az olur.

Ayrıca bir başka hususta, diyelim sabah işe giderken kombiyi kapattınız ve akşam geldiğiniz de tekrar açtınız, mantıken bakıldığında tasarruf gibi görünecek ama yukarıda bahsettiğimiz konunun üstüne bir de konfor konusu ekleniyor. Çünkü akşam açtığınız da yanan kombinin odayı uygun sıcaklığa getirmesi kolay olmayacaktır ve siz oda ısınasaya kadar üşüyeceksiniz ve konforunuz bozulmuş olacak…

Peki doğal gaz da tasarruf yapmak için neler yapmalıyız sorusuna işe şöyle maddeler halinde yanıt verelim;

  • İlk olarak kombiyi kapatmadan, düşük bir sıcaklıkta evin her daim ılık kalmasını sağlayalım, aksi takdirde peteklerde ve kombi de dolaşan su soğuyacak ve tekrar ısıtmak için ekstra bir güç sarfedilecek bu da faturalara yansayacak.
  • Evlerinizde ısı yalıtımı yok ise bu sizin için büyük kayıp olacaktır. Bir evin ısınması iç ve dış etmenlere bağlıdır. Sizin eviniz de ki kombi ve petekler ne kadar iyi olursa olsun, evinizin dışardan yalıtımı kötü ise malesef gerekli ısınmayı sağlamak için yüksek faturalar ödemenize sebep olacaktır. Bu yüzden mantolama yaparak %40 varan ısı kaybını önlemiş olursunuz.
  • Isı kaybı söz konusu olduğunda bir diğer önemli husus ise kapı ve pencerelerdir, evlerimizin pencereleri ısıcamlı olursa ve sızdırmaz kenarlı pencereler olursa, dışarıya kaçan ısı az olacaktır ve böylelikle daha iyi bir ısınma olacaktır.
  • Bir diğer ufak ama önemli nokta ise, peteklerin önünü, üstünü, yanını ısı dağılımını engelleyecek kapatmalardan uzak durmalıyız. Bir koltuk koyarak bütün ısıyı gereksiz yere koltuğa vermiş oluruz. Bu sebeple bu ince ayrıntıya dikkat etmekte fayda var.
  • Verimli bir ısınma için kombilerinizin bakımını ve peteklerinizin bakımını yaptırmayı eksik etmeyiniz. Çünkü iyi yanma olmayan kombiler de verim düşecektir ve peteklerde alt ve üst bölgeler arasında ısı farklılıkları var ise hemen temizletilmesi icab etmektedir.

Gördüğünüz gibi yukarıda saydığımız maddeleri yaptığınız takdirde hem cihazınızın ömrü hem de kaliteli bir ısınma sahibi olmuş olacaksınız. Bursa Doğalgaz Tesisatı konusunda yetkin firma olan Arven Mühendislik firmasının güncel konularını takip etmek için sitemizi sık sık ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İyi ısınmalar…