Arven Mühendislik olarak doğalgaz’ın güvenle kullanılması için bir çok yazı kaleme aldık, bu sefer ki yazımız ise maalesef üzücü olayları derlediğimiz bir yazı olacak ama burada ki amacımız iç karartmak değil, olabilecek tehlikeleri ve maalesef ölümlerin önüne geçmek olacaktır.

Tarih : 6 Şubat 2018 – Almanya

Almanya’da yaşayan 4 kişilik Öztürk ailesi, evlerinde gaz hortumunun petekten çıkması sonucu çıkan karbonmonoksit sonucu günler boyunca zehirlenerek sinsice bir ölüme kurban gittiler. Evde yapılan araştırma sonucu ailenin günlerdir gazı soluduğu ve bunu gribe bağlı bir baş ağrısı olduğu ve bu yüzden grip ilaçlarını aldıkları ama maalesef gaz zehirlenmesinden öldükleri tespit edildi.

Tarih : 2 Ocak 2009 – Ankara

Ankara’da yeni yıla birlikte kutlama yaparak girmek isteyen yedi genç, kombinin bacaya bağlanan borusunun aşırı yıpranması sonucu yanan gazın rüzgardan dolayı evin içine dolarak karbonmonoksit gazından sinsice zehirlenerek vefat ettiler. İhmal edilen yırtık borunun piyasada 5 TL ye satıldığı bildirildi.

Tarih : 19 Kasım 2018 – Bursa

Bursa, Osmangazi’de 5 kişilik bir aile doğal gaz sızıntısından dolayı hastaneye kaldırıldı. Bursagaz ekiplerince yapılan incelemede doğalgaz tesisatında bağlantı hatası tespit edildi.

Tarih : 30 Ocak 2019 – İstanbul

İstanbul, Şişli’de bir apartman dairesinden aşırı derece de yoğun gaz kokusu gelmesi üzerine İgdaş birimlerine haber verildi, koku gelen evin kapısı açılmaması üzerine ekipler içeri girdiler ve baygın yatan kişiyi acil hastaneye kaldırdılar, doğal gaz ekiplerince yapılan incelemede ocağın açık unutulması sonucu evin içine doğal gazın yayıldığı bildirildi.

Tarih : 31 Aralık 2o12 – İstanbul

İstanbul’da turistik bir otelde doğal gaz kaynaklı gaz sızıntısı sonucu 23 kişi zehirlenerek hastaneye kaldırıldı, yapılan incelemeler sonucu hermatik kombi bacasının boru kısmının bilinmeyen nedenden ötürü ayrılmış olması sonucu gazın açığa çıktığı bildirildi.

Ve bunlar gibi onlarca haber ve nice doğal gaz patlaması…

Lakin sızıntının olduğu haberler incelendiğinde kombi baca bağlantılarının gerekli kontrollerinin yapılmadığı, menfezlerin kapalı olması sebebiyle sızan doğal gazın dışarıya tahliye olmadığı gibi nedenler yatmaktadır.

Her zaman üstüne basa basa söylüyoruz, menfezlerinizi asla kapatmayınız, doğalgaz boru ve baca bağlantılarınızı sürekli kontrol ediniz ve diğer tüm güvenlik önlemlerini ve tedbirlerini alınız.