BOTAŞ’ ın 1987 yılında yaptığı Soyuzgazexport ile yaptığı anlaşmanın ardından ülkemiz doğalgaz ile tanışmış ve o tarihten itibaren doğalgaz giderek artan bir kullanım alanına ulaşmıştır. Kullanım kolaylığı, sağladığı tasarruf ve verdiği konfor dolayısıyla da binaların ısıtılmasında tercih edilen 1 numaralı enerji kaynağıdır.

Binaların ısıtılmasında doğalgazı yakan ve bu yanma sonucu açığa çıkan ısı enerjisini suya aktararak hem dairemizi ısıtan hem de kullanım sıcak suyu sağlayan en önemli ve en yaygın cihaz kombidir. Kombileri de genel olarak Bacalı, Hermetik ve Yarı Hermetik olarak 3 gruba ayırabiliriz.

Yakma havasını bulunduğu ortamdan alan ve yanma sonucu oluşan atık gazları baca vasıtasıyla ortamdan uzaklaştıran bacalı kombiler baca bakımı zor ve zehirli sızıntı tehlikesi olduğundan artık fazla tercih edilmeyen kombi çeşididir.

Yarı hermetik olan kombiler yakma havasını bulundukları ortamdan alırken yakma havasını fanlı bir baca sistemi ile dışarı atarlar.

Burada en yaygın olarak kullanılan kombiler hermetik kombilerdir. Bu kombiler hem yakma havasını dışarıdan alırlar ( Baca vasıtasıyla ) hem de atık gazları dış ortama fan yardımıyla atarlar. Ortalama %90 verimle çalışan bu kombilerin birde verimi %95 lere ulaşan yoğuşmalı tipleri vardır.

Kombilerle ilgili bu kısa bilgilerden sonra kombi seçiminde dikkat etmemiz gereken hususlara gelelim. Öncelikle kombi seçimi yaparken dairenizin fiziki koşulları dikkate alınarak ısı kaybı hesabı yapılmalı. Ardından ısıtılacak mahallerin bu ısı kaybını karşılamak ve ısınmasını sağlamak için radyatör ölçüleri belirlenmeli. Toplam radyatör uzunluğuna bakarak da gerekli olan kombi kapasitesi bulunmalıdır.

Bursa ili için ortalama ;

140m2’ ye kadar olan dairelerde 20000 kcal/h lik

200m2’ ye kadar olan dairelerde de 24000 – 30000 kcal/h lik kombiler uygun olmaktadır.

Normal hermetik kombilere göre daha verimli olan yoğuşmalı bir kombi tercih etmek, ortalama 3 yıl içerisinde ilk yatırım maliyetini amorti ettiği göz önünde bulundurulduğunda daha akıllıca bir seçim olacaktır.

 

Daha ayrıntılı bilgi ve profesyonel çözüm için 0224 361 7 361 veya 0555 808 55 84 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Arven Mühendislik Doğalgaz Ltd. Şti.

0224 361 7 361 – 0555 808 55 84 info@arvenmuhendislik.com.tr