Bursa’nın doğalgaz ile tanışması 1989 yılına dayanır, o günlerde başlayan doğalgaz altyapı ve tesis yatırımları 1992 yılında evlerde ilk defa doğalgaz kullanılmasıyla resmen fiilen başlamış oldu. O günden bugüne yaklaşık 26 sene geçti ve halen daha Bursa’da doğal gazı olmayan yerler var.

Bursa büyük bir şehir ve doğal gaz yatırımları artık özel şirketler aracılığıyla yapılmakta ve bir yerden bir yere doğalgaz götürmek ciddi emek ve ciddi maliyetleri olan bir iştir. Geri dönüşüm zamanı ve altyapıların müsade edilebilirliği gerçekten teknik konulardır.

Tabi bunlar son kullanıcılar yani evlerinde doğal gaz kullanmak isteyenler için bir derece önemli. Bizler ise bu yazımız da kombi seçme konusunda kafaları karıştıran bir konuyu dilimizin döndüğünce açıklamak istiyoruz.

Tv reklamlarında yada doğalgaz tesisatı yaptırmak için gittiğiniz doğalgaz tesisat firmasında duvarda asılı bir çok kombi görürsünüz, aralarında fiyat farkları olan ve kafanız  karışır acaba hangisini seçsek diye. İşte biz de bugün Yoğuşmalı Kombi hakkında bir yazı hazırladık. Hep beraber öğrenelim yoğuşmalı kombi nedir…

İlk olarak açıklanması gereken terim yoğuşmadır, yoğuşma gaz halinde ki bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesine denir. Yoğuşmalı kombi ise kombilerde doğalgazın yanması sonucu ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak olan su buharında ki enerjinin ısı eşanjörü sayesinde geri kazanılarak toplam yanma verimini arttıran kombiye denir.

Kısaca söylemek gerekirse atık ısıdan faydalanıp, daha iyi bir verim elde ediliyor. Yoğuşmalı kombi seçmenin en birincil nedeni olarak diğer kombilere göre yüksek verim olduğu bir gerçektir, ama aynı zaman da düşük emisyon Co ve Nox oranları ile diğer kombilere göre daha çevreci bir kombidir. Ve de daha sessiz çalışır.

Önemli noktalardan biri de, hangi marka hani model ürünü almak gerekir, ilk olarak diğer klasik kombilere göre aralarında ki fark ne kadar az ise, o kadar kısa sürede amorti etme şansınız bulunmakta, yalnız bu tür kombiler ileri teknoloji ürünü kombiler olduğu için, üreten firmaya bakmanız da yarar vardır, ayrıca en önemli husus olan servis ağı ise, bu konuda kimin servis ağı hızlı ve yaygın ise onu tercih etmek mantıklı olacaktır.

Kafalarda beliren bir diğer soru ise klasik kombilere göre olan fiyat farkını ne kadar zaman da amorti ederim. Şimdi bu konuya da yaklaşımımız dizel araçlarla benzinli araçlar kıyaslaması yaparak verelim. Hani siz aman aman bir doğalgaz kullanmıyorsanız, doğalgaz tesisat firmanız size başka alternatifler sunabilir, ama genel olarak bakarsak hem ısınmada hem de mutfakta ve de banyo da kullanıldığında üretici bilgilendirmesine göre 1-3 yıl gibi bir sürede aradaki fiyat farkını amorti edecektir.

Yoğuşmalı kombilerde ekonomik ömür 10 yıl olarak belirlenmiştir, genel olarak garanti kapsamı 2 yıl civarı olmaktadır, lakin markalara göre yada kampanyalara göre özel süre uzatmalı garanti kapsamları vardır.

Kısaca yoğuşmalı kombi hakkında sizleri bilgi sahibi yapmaya çalıştık, kafanıza takılan, sormak istediğiniz sorular olursa, bizlere bu yazının altında  ki yorum alanından sorarak yada Bursagaz Yetkili Doğalgaz Tesisat Firması olan Arven Mühendislik firmamıza gelerek, hem bir çayımızı içmiş olursunuz hem de sizlere yardımcı olmuş oluruz.

Bursa’da doğalgaz konusunda her zaman yanınızda olacak samimi firmamızın kapısı tüm Bursa’lılara sonuna kadar açıktır.

Bizleri takip etmeyi unutmayınız…