Bursa’da doğal gaz her geçen gün hem altyapı olarak hem de kullanım olarak artmakta, en son Bursagaz, 1 Milyon abonesi olduğunu ilan etti ve Bursa için çok güzel bir haber aynı zamanda bizler gibi doğalgaz tesisatı yapan proje çizen mühendislik firmaları içinde güzel bir haber.

Doğalgaz’ın artmasıyla paralel artması gerektiğini düşündüğümüz bir şey var ki oda web sitemizde yazdığımız makalelerden de anlaşılacağı gibi bilgi düzeyidir. Evlerimiz de doğal gazı güvenle kullanabilmemiz için Bursagaz tarafından hazırlanan görsellere bizler de metinler ekleyerek, doğalgaz bilgi kültürüne bir derece olsun faydamız olsun istedik.

O zaman vakit kaybetmeden Bursagaz’ın hazırlamış olduğu Doğal gazı güvenle kullanmak için yapılması gerekenlere başlayalım;

Mutfaklarda bacalı cihazların bağlandığı bacalara aspiratör bağlamayın. Banyolarınızda bacalı cihaz kesinlikle kullanmayın. Bacalı kombi yada diğer bacalı cihazlarınızın yanmaları için oksijene ihtiyaçları vardır, aspiratör gibi bir cihaz hava emişlerinde ortamda ki havanın emilmesi sıkıntı doğurabilir.

Bacalarınızın bakımını ve temizliğini her yıl periyodik olarak yaptırın. Bacalı sistemlerde hava emişinin ve tahliyesinin doğru bir şekilde olabilmesi için bacaların düzenli olarak temizlenmesi ve hava çekişi için gerekli kontrollerin yapılmasını öneririz.

Bursagaz’ın onayı olmadan tesisatlarınıza kesinlikle müdahale etmeyiniz. Anlıyoruz herkes bir an önce doğalgaza kavuşmak yada kullanmak istiyor. Ama en doğru bilgi her zaman olduğu gibi ana dağıtım firması olan Bursagaz’dır. Belki yeni bir yönetmelik geldi belki başka bir özgürlük geldi. Bu tür şeylerin olabildiği görülmüştür ve her zaman Bursagaz onayı sonrası yetkili firmalar ile işlemlerinizi çözme yoluna gitmelisiniz.

Doğalgazlı cihazlarınızın bakımlarını her yıl yetkili servislere yaptırmayı ihmal etmeyin. Bacalı cihazınızın baca sensörünün çalışıp çalışmadığını mutlaka yetkili servise kontrol ettirin.

Yakıcı cihazlarınızda sadece bunu kombi olarak düşünmeyin, endüstri de bir çok farklı uygulama bulunmakta, bu yüzden her zamankinden farklı bir alev rengi, farklı sesler, dikkat çeken koku, bozuk veya eksik kullanım düğmeleri varsa yetkili servisiniz ile iletişime geçiniz.

Yakıcı cihazlarınıza ait esnek bağlantı parçasının sızdırmazlık özelliğini yani flekslerini sık sık kontrol ediniz.

En çok yapılan hatalardan biri de, kış aylarına gelindiğinde menfezlerin plastik poşet yada bantlarla kapatılmasıdır. Aslında bu menfezlerin içeriye temiz hava girişi, daha iyi bir yanma, ortamda karbonmonoksit sızması var ise de dışarıya çıkmasını sağlama gibi görevleri var.Bu yüzden evlerimiz de mutlaka menfezlerin açık tutulmasını sağlayın.

Sessiz ölüm tabiri verilen karbonmonoksit gazı için mutlaka alarm cihazı bulundurun, bacalı cihazların olduğu odalarda uyumayın.

Eskiden sobalı evlerde lodoslu günlerde sobalarınızı yakmayın derlerdi ve maalesef ertesi gün çok üzücü bir şekilde soba gazından zehirlenenlerin haberleri olurdu. Doğalgazın bacalı cihazlarında da aynı problem olmaması için, lodosun bacayı ve çıkan gazları tıkamaması için, o günlerde cihazlarınızı kapatınız.

Bacalı yakıcı cihaz ve baca arasında ki bağlantı, paslanmaz çelik malzeme olmalı. Hatta bir başka uyarı daha yapalım, kombilerinizin kullanım kılavuzunda montaj talimatları yer alıyor, o talimatlara siz de bakarak evinize gelen servisin, doğru mu taktığını görüp emin olabilirsiniz.

Ülkemizde her alanda getirilen sertifikalı personel yada iş yapma durumu, doğalgaz sektöründe de geçerlidir. Doğal gaz tesisatlarınıza bakım yaptırmak isterseniz Bursagaz firmasının internet sitesinde yer alan sertifikalı firmalara ulaşabilirsiniz.

Arven Mühendislik olarak, bursa doğalgaz tesisatı sektöründe bilgi dolu bir makalenin daha sonuna geldik. Amacımız sizlere en güzel hizmeti en doğru bilgilerle vermek. Bizlerin bu yolculuğunda sizler de yalnız bırakmazsanız ne mutlu bizlere. Bir başka bilgi kültürü yazımızda görüşmek dileğiyle…