Yaşı belli bir sınırın üstünde olanların hemen hepsi 1999 yılında olan Gölcük depremini hissetmiş ve sonrasında yaşanan olayları dün gibi hatırlamaktadır. Maalesef doğadan güçlü olmamızın bir yolu yok, lakin doğal afetlerden korunmak için yapabileceklerimiz var.

Bursa’da yoğun depremlerin olduğu fay hatlarının üzerinde yer alan bir bölge de bulunmaktadır. Bu yazımızı yazarken bile son bir ay içerisinde hissedilir derecede olan 2 adet deprem meydana geldi. Peki evlerimizde güvenle, konforla kullandığımız doğalgazın deprem sırasında güvenliği nasıl oluyor hiç merak ettiniz mi…

Doğalgaz güvenliğini iki kısıma ayırmak gerekir, ilki evlerimiz de ki doğalgaz güvenliği, ikincisi dağıtıcı firmanın doğalgaz güvenliği. İlk durum hakkında bilgi verelim, öncelikle her tesisatta kullandığımız bir sistem var, adı deprem vanası diye geçer ve sismik hareketlilik algıladığı anda gazı keser ve doğalgaz kaynaklı gaz sıkışması yada gazın sıkıştığı yerden kaçıp patlaması sonucu oluşabilecek problemler önlenmiş olur. Bu doğal gaz vanası her doğal gaz projesinin olmazsa olmazıdır ve bu konuda içiniz rahat edebilir.

İkinci durum olan doğal gaz dağıtım firmasının kendi güvenlik önlemleri olarak ta, yine aynı şekilde sismik bir algılamada uzaktan kumanda yöntemleri ile bölgelerin gazlarının kesilmesi gibi sistemleri mevcuttur.

Zaten, doğalgaz hatları döşenirken bu tür durumlar düşünülmekte ve plan projeler böylece şekillenmektedir. Her bölgenin kendi istasyonları, kendi vanaları bulunmakta ve en hızlı şekilde olaylara müdahale edebilmeleri için araçlı ekipleri 7/24 hazır bulunmaktadır.

Bir başka konu ise, doğalgaz sızması olan bir hattın deprem sırasında yer hareketleri sonucunda gün yüzüne çıkması ve patlama yaşanması. Böyle bir durumun olmaması için dağıtım firmaları, kaçak arama araçlarını her daim döşenen altyapı hatları üzerinde gezdirerek bu tür durumların yaşanmaması için gereken tüm önlemleri almaya çalışmaktadırlar.

Sonuç olarak, deprem gerçeği hayatımızın bir kenarında durması gereken bir durumdur, onun haricinde ise hem binalarımızın doğalgaz güvenliği hem de altyapısal doğalgaz güvenliği oldukça emin ellerdedir.

Bilgilendirici yazılarımız için Arven Mühendislik sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız…