Doğalgaz malumumuz büyük bir nimet ve eskiden yaptığımız odun taşıma, belki öncesi kırma, kovayı doldur, kovayı boşalt… ev bir de çok katlı ise aman aman… Yaşayan bilir kısacası. Bu güzel nimetin evlerimizde kullanılmaya başlanması ile bir takım güvenlik önlemlerin alınması da icab oldu.

En çok yapılan hatalardan biri de menfezlerin kapatılması… Bu yazıyı okurken bile acaba benim menfezim kapalı mı diye düşünmüş olabilirsiniz. Peki bu menfez neden bu kadar önemli, neden bu kadar üstüne düşülüyor gelin birlikte öğrenelim…

Menfezlerin konuluş yada açılış amacı, içeride karbonmonoksit gazının birikmemesi içindir. Karbonmonoksit gazı ise doğalgazın yanması yada tam yanmaması sonrasında ortaya çıkan, bir de kombide tahliyesinde sıkıntı var ise ortama salıverdiğinde malesef sessiz ölüm lakaplı çok tehlikeli bir gazdır.

Karbonmonoksit gazı, bacanın geri tepmesi, sabanın yada boruların sızdırması ile ortama yayılan bir gaz olduğu için evlerimizde pencerelerde ki bu menfezler içeriye temiz havanın girmesini sağlar ve bizi olası çok daha büyük felaketlerden korur.

Bir diğer husus ise kombi ve sobaların ortamdan çekecekleri oksijen ile tam yanmaları sonucu ortama karbondioksit gazını verecekleri ama ortamda yeterli oksijen yok ise yanma tam istenilen şekilde olmayacak ve bu sefer ortama karbonmonoksit gazı yayılacak. Yani menfezlerimiz iki türlü iş yapar, ilk ortama oksijen gelmesi ikincisi ise zehirlenme durumunda ortama temiz hava gelmesi için bize yarar sağlar.

Yaz aylarında bu menfezler iyi güzel der ev hanımları, lakin kış olduğunda soğuk geliyor diye bir şekilde plastik menfezlerin arasına poşet konarak yada bantlanarak bu hayati öneme sahip menfezleri kapatırlar.

Umarım bu yazımızdan ve her sene kış ayları geldiğinde doğalgaz dağıtım firmalarının yapmış oldukları uyarıları dikkate alırlar ve menfezlerini açık tutarlar…

Her sabah yeni ve güzel bir sabaha uyanmak için lütfen menfezlerinizi kapatmayınız. Arven Mühendislik olarak Bursa’da doğalgaz tesisatını yapmış olduğumuz her ev için bu uyarıları yapıyoruz. Hayat ne olursa olsun yaşamaya değer… Bizi takipte kalın…