doğalgaz tasarrufu

Doğalgaz Akıllı Termostat

Akıllı Termostatlar İle Doğalgazda Tasarruf

Isınma konusu Türkiye gibi dört mevsimi yaşayabilen ülkeler için yılın belli aylarını kapsayan bir konu, herkesin aklında da ısınmayı nasıl daha ucuz hale getirebiliriz konusu vardır. Daha önceki yazılarımızda doğalgaz da tasarruf etmenin yollarını anlatmıştık, bu sefer ki konumuz ise doğalgaz da başka bir şekilde daha tasarruf etmenin yolunu göstereceğiz.

Günümüz teknolojileri sayesinde akıllı ev konseptleri gittikçe yaygınlaşmakta, akıllı ev kavramı içerisinde de bizim de doğalgaz tesisatı ve kombi sektörü olarak ilgilendiren ürünler olan akıllı termostatlar bu sefer ki yazımızın konusunu oluşturmakta.

Akıllı termostat nedir sorusunun kısaca cevabını vermek gerekirse, evinizin sıcaklığını, hangi zaman dilimlerinde ne kadar bir sıcaklık gerektiğini öğrenebilen ve buna göre kombinizin sıcaklığını ayarlayan cihazlara akıllı termostat denir.

Akıllı termostatı bir örnekle açıklayalım. Şimdi bir evimizin olduğunu ve akıllı termostat ile kontrol edildiğini varsayıyoruz, oturma odamızın sıcaklığını 22 derece tutmak istiyoruz, kombimiz önceki halinde akıllı termostatı olmasaydı standart olarak bir sıcaklıkta yanacaktı. Varsayıyoruz ki evimize güneş vurdu ve evin içerisinde hissedilen sıcaklık 22 derece değil 26 derece oldu, standart kombiler de sıcaklık ayarını manuel olarak düşürmek zorunda kalacaksınız ki, hangimiz bunu yapıyoruz tartışılır. Lakin akıllı termostatlarda ise oda sıcaklığını ölçen sensörler olduğu için, evinizin konfor sıcaklığı olan 22 dereceyi tutturmak için akıllı termostat hemen kombinin sıcaklığını düşürüyor ve eviniz yine 22 derece lakin eskiye oranla daha az doğalgaz yaktığı için tasarruf etmenizi sağlıyor.

Akıllı termostatların olayı tamamıyla sizin yaşam tarzınıza göre rutin belirlemek ve dışardan gelen ekstra kazançları ayarlamak sizleri yormadan, uzaktan kumanda sayesinde bütün işleri halletmek.

Akıllı termostatların doğalgaz da tasarruf ettirmede kullandıkları bir kaç  yöntem daha var, bunlardan ilki gece uyurken sıcaklığın düşürülmesidir. Yapılan araştırmalar geceleri 1 derece termostatın sıcaklığının düşürülmesi %5 oranında tasarruf sağladığı görülmüş, akıllı termostatlarda sizin gece uyku düzeninize göre sıcaklığı düşürerek doğalgaz faturalarında yüzünüzün gülmesini sağlıyor.

Aynı şekilde ikinci bir yol olarak da siz dışarıdayken ki derece düşürme işlemi ile aynı gece de olduğu gibi gündüzleri de tasarruf etmenizi sağlıyor.

Arven Mühendislik olarak ise en çok ilgimizi çeken ise, gün içerisinde ki hava değişimlerine uyum sağlayarak, evine güneş vurduğunda bu sıcaklığı pozitif olarak algılayıp tasarruf etmenize olanak sağlıyor, aksi halde diyelim siz evde yoksunuz, evinize güneş vuruyor, ama bir yanda da kombiniz cayır cayır yanıyor. Gereksiz ısınma ve sıcaklık…

Sonuç olarak, akıllı termostatlar geleceğin akıllı evlerinde ısınma konusunda oldukça cüzi fiyatları ile kendilerini 1-2 yıl gibi bir sürede amorti ettirmeleri sayesinde sık kullanılmaya başlayacaktır.

Arven Mühendislik olarak Bursa Doğalgaz Tesisatı konusunda göstermiş olduğumuz başarıyı sizlere akıllı cihazlar konusunda da bilgilendirme yaparak her daim tam müşteri memnuniyeti sunmaya hazır olduğumuzu bildiririz…

Ek olarak yerli malı akıllı termostat cihazlarının olduğu gibi oldukça özellikli akıllı termostatlar da bulunmaktadır.

Read more
Doğalgaz Tasarrufu İçin Püf Noktalar

Doğalgazda Tasarruf Etmek İsteyenler Mutlaka Okumalı

Malum havalar soğudu ve doğalgaz faturalarında gözle görülür artışlar olmaya başladı. Bursa gibi sırtını Uludağ’a yaslamış bir memlekette yaşıyorsanız bizler gibi, o zaman birazdan aşağıda anlatacağımız doğalgaz ile ısınan evleriniz de nasıl tasarruf edilir hep beraber öğreneceğiz.

Doğal gaz da tasarruf için ilk akla gelen soruyla başlayalım, Doğal gaz tasarrufu için petek kapatmak doğru mudur? Cevabımız maalesef hayır, çünkü asıl olması gereken ise, düşük ısıda tutup evin her odasının sıcak kalması. Bu konuyu günümüz şartlarında örnek verirsek, araçların şehir içi yakıt sarfiyatı ile şehir dışı yakıt sarfiyatının farklı olması, bunun sebebinin de şehir içinde dur kalkların fazla olması sebebiyle yakıt sarfiyatının artmasıdır. Aynı şekilde doğal gaz da bu kural geçerlidir. Ne kadar az açma kapama yaparsanız o kadar sarfiyat az olur.

Ayrıca bir başka hususta, diyelim sabah işe giderken kombiyi kapattınız ve akşam geldiğiniz de tekrar açtınız, mantıken bakıldığında tasarruf gibi görünecek ama yukarıda bahsettiğimiz konunun üstüne bir de konfor konusu ekleniyor. Çünkü akşam açtığınız da yanan kombinin odayı uygun sıcaklığa getirmesi kolay olmayacaktır ve siz oda ısınasaya kadar üşüyeceksiniz ve konforunuz bozulmuş olacak…

Peki doğal gaz da tasarruf yapmak için neler yapmalıyız sorusuna işe şöyle maddeler halinde yanıt verelim;

  • İlk olarak kombiyi kapatmadan, düşük bir sıcaklıkta evin her daim ılık kalmasını sağlayalım, aksi takdirde peteklerde ve kombi de dolaşan su soğuyacak ve tekrar ısıtmak için ekstra bir güç sarfedilecek bu da faturalara yansayacak.
  • Evlerinizde ısı yalıtımı yok ise bu sizin için büyük kayıp olacaktır. Bir evin ısınması iç ve dış etmenlere bağlıdır. Sizin eviniz de ki kombi ve petekler ne kadar iyi olursa olsun, evinizin dışardan yalıtımı kötü ise malesef gerekli ısınmayı sağlamak için yüksek faturalar ödemenize sebep olacaktır. Bu yüzden mantolama yaparak %40 varan ısı kaybını önlemiş olursunuz.
  • Isı kaybı söz konusu olduğunda bir diğer önemli husus ise kapı ve pencerelerdir, evlerimizin pencereleri ısıcamlı olursa ve sızdırmaz kenarlı pencereler olursa, dışarıya kaçan ısı az olacaktır ve böylelikle daha iyi bir ısınma olacaktır.
  • Bir diğer ufak ama önemli nokta ise, peteklerin önünü, üstünü, yanını ısı dağılımını engelleyecek kapatmalardan uzak durmalıyız. Bir koltuk koyarak bütün ısıyı gereksiz yere koltuğa vermiş oluruz. Bu sebeple bu ince ayrıntıya dikkat etmekte fayda var.
  • Verimli bir ısınma için kombilerinizin bakımını ve peteklerinizin bakımını yaptırmayı eksik etmeyiniz. Çünkü iyi yanma olmayan kombiler de verim düşecektir ve peteklerde alt ve üst bölgeler arasında ısı farklılıkları var ise hemen temizletilmesi icab etmektedir.

Gördüğünüz gibi yukarıda saydığımız maddeleri yaptığınız takdirde hem cihazınızın ömrü hem de kaliteli bir ısınma sahibi olmuş olacaksınız. Bursa Doğalgaz Tesisatı konusunda yetkin firma olan Arven Mühendislik firmasının güncel konularını takip etmek için sitemizi sık sık ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İyi ısınmalar…

Read more